Vyhledávání:

rozšířené

Celkem za: 0 Kč

Jak vybrat a sestavit domácí vodárnu?

Jak vybrat a sestavit domácí vodárnu?

Za domácí vodárnu se považuje soubor zařízení, které mají zajistit automatický přísun vody pro domácnost, která nemá možnost využívat klasickou vodovodní síť nebo chce spořit za neustále zvyšující se cenu stočného. Domácí vodárna využívá za zdroj vody studnu, vrt či nějakou nádrž. Vodárnu je možné zakoupit již sestavenou od výrobce, případně si ji sestavit z jednotlivých komponent. Mezi nejdůležitější části domácí vodárny patří čerpadlo, zpětná klapka, regulátor tlaku vody, který ovládá elektromotor čerpadla a tlaková nádoba. Nejvýznamnější částí domácí vodárny je čerpadlo sloužící k dopravě vody ze zdroje (vrtu, studny) do místa spotřeby vody v požadovaném tlaku a kvalitě. Při výběru čerpadla záleží na typu čerpané vody – můžeme použít odstředivé povrchové čerpadlo, samonasávací odstředivé povrchové čerpadlo či ponorné vřetenové.

BLUE LINE vodárna PJM100L CIMM 24l ležatá 230V
Kliknutím zobrazíte detail obrázku.MARINA KS 801/22 domácí vodárnaBLUE LINE vodárna PJM100L PWB24H-24l ležatá 230V
Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

Ukázky domácí vodárny

Ovládání samotného chodu čerpadla obstarává tzv. regulace, která zajišťuje dostatečný tlak v rozvodu. Ta zařídí, aby se čerpadlo zapnulo, jakmile dojde k poklesu tlaku v rozvodu vody. U domácích vodáren se obvykle používají tři základní druhy regulace - pomocí tlakového spínače (spouští se při poklesu tlaku na nastavenou minimální hodnotu), pomocí ovládací jednotky (vodárna sepne čerpadlo při dosažení nastavené hodnoty minimálního tlaku) či pomocí frekvenčního měniče (domácí vodárna udržuje nastavenou hodnotu tlaku). Pro zjednodušení funkce jednotlivých typů vodáren si je možné představit situaci, kdy se napouští dřez na umývání nádobí. Při použití tlakového spínače dochází ke kolísání tlaku, zatímco použitím ovládací jednotky či frekvenčního měniče tlak nekolísá.

Pracovní oblast čerpadla CALPEDA NGX

Pracovní oblast čerpadla CALPEDA NGX

Další součástí domácí vodárny je tlaková nádoba sloužící ke snížení počtu zapínání čerpadla při odběru vody. Platí, že čím větší je objem nádoby, tím menší bude počet sepnutí. Poslední částí vodárny je zpětná klapka, která zamezuje zpětnému toku a následné ztrátě tlaku v systému. Je umístěna mezi čerpadlem a ostatními díly. Průměr klapky se volí podle potrubí, u některých ponorných čerpadel a sacích košů je jejich součástí. Kvalita práce domácí vodárny krom popsaných komponent závisí samozřejmě i na vydatnosti vrtu, studny nebo zásobě vody ve vrtu – studni.

 

Prohlédnout nabídku domácích vodáren

Kontakty
 • Pumpa, a.s.
  U Svitavy 1
  618 00 Brno
 • IČO: 25518399
  DIČ: CZ25518399
 • Tel.: 548 422 680
  Fax: 548 422 612

 • HOT-LINE
 • Firma Pumpa, a.s. je zapsaná v obch. rekstříku u Krajského soudu v Brně, oddíl B, vložka 2555. Fakturační adresa je: Pumpa, a.s., Stromovka 3, 637 00 Brno

  Výdejní místo Praha
  U Pekáren 2
  102 00 Praha 10
  Tel.: 272 011 611

  Otevírací doba:
  PO - ČT   7:00 - 16:00
  PÁ          7:00 - 14:00
   
  Výdejní místo Brno - U Svitavy
  U Svitavy 1
  618 00 Brno
  Tel.: 548 422 611

  Otevírací doba:
  PO - PÁ   7:00 - 16:00

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku.
Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.